Slujba punerii pietrii de temelie pentru viitoarea biserică din s. Băcșeni, rn. Nisporeni

Pe 27 aprilie, 2024, în sâmbătă Învierii lui Lazăr, ÎPS Arhiepiscop PETRU, a săvârșit slujba punerii petrii de temelie a viitoarei biserici în cinstea Sf. Sț. Mc. Foca din s. Băcșeni, rn. Nisporen.
Aici, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de prot. Petru URSU, parohul bisericii ,,Sf. Arhangheli Mihail și Gavril” din s. Isăicani, întrucât comunitatea parohială din Băcșeni ține de această sfântă biserică.
Prezenți la această slujbă de sfințire au fost numeroși credincioși din localitate, dar și oficialități ale administrației publice locale.
La final, Ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură creștină, în care a vorbit despre importanța și necesitatea unei biserici în localitate.
Menționăm și faptul că Înaltpreasfinția Sa a donat o sumă de bani, (aproape 20 mii lei) pentru construirea acestui sfânt locaș.
La final Ierarhul a săvârșit o slujbă de pomenire pentru toți cei răposați din această localitate, întrucât cimitirul localității se află alături de viitoarea bisericii.
Specificăm și faptul că satul Băcșeni este o localitate relativ mică ce ține administrativ de primăria satului Boldurești. În prezent Băcșeniul are 250 de locuitori, care alcătuiesc aproape 130 de familii.