Slujba privegherii și rânduiala ipopsirii arhim. NICOLAI (Roșca) la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

Sâmbătă seara, 6 aprilie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a luat parte la slujba privegherii săvârșită la Catedrala Mitropolitană ,,Nașterea Domnului” din or. Chișinău, săvârșită înspre Duminica Sfintei Cruci și sărbătoarea mariologică, Bunavestire.
Slujba privegherii a fost oficiată de Înaltpreasfințitul VICHENTIE, Mitropolit de Taşkent şi Uzbekistan, conducător al Districtului mitropolitan al Asiei Mijlocii, alături de care au slujit Ierarhii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; ÎPS Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni; ÎPS Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești; ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop al Sorocii, vicar mitropolitan; PS Siluan, Episcop al Orheiului, vicar mitropolitan şi PS Filaret, Episcop de Căpriana, vicar mitropolitan.
După slujba privegherii, în Catedrala Mitropolitană, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove a fost săvârșită rânduiala ipopsirii (chemarea la treapta arhieriei) a Preacuviosului Arhimandrit NICOLAI (Roșca), duhovnicul-administrator al Mănăstirii ,,Sf. M. Mc. Teodor Tiron” (Ciuflea) din Chișinău.
Alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, prezenți la săvârșirea ipopsirii au fost: ÎPS Vichentie, Mitropolit de Taşkent şi Uzbekistan;  ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul și Comrat; ÎPS Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni; ÎPS Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești; ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop al Sorocii, vicar mitropolitan; PS Siluan, Episcop al Orheiului, vicar mitropolitan şi PS Filaret, Episcop de Căpriana, vicar mitropolitan.

Amintim că mâine, în duminica a treia din Postul Mare, 7 aprilie, în timpul Sfintei Liturghii, Arhimandritul NICOLAI (Roșca) va fi hirotonit de către Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR, în treapta de Arhiereu, cu titlul „episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al Eparhiei de Cahul și Comrat”.