Slujba înmormântării robului lui Dumnezeu, Vitalie SNEGUR, săvârșită de ÎPS Arhiepiscop PETRU

Vineri, 19 aprilie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Ungheni, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a săvârșit slujba prohodului pentru nou-adormitul VITALIE SNEGUR, fiul primului Președinte al Republicii Moldova, dnl Mircea SNEGUR.
Slujba prohodului a fost săvârșită în biserica ,,Tuturor Sfinților” de pe teritoriul Cimitirului Armenesc din municipiul Chișinău.
Umilincioasele cântări ale prohodului au fost intonate de corul de maici de la Mănăstirea Hîncu, condus de Egumena PARASCHEVA (Cazacu), stareța mănăstirii menționate.
La sfârșitul slujbei prohodului, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură creștină, transmițând totodată și cuvinte de mângâiere și îmbărbătare duhovnicească Dnei Natalia Gherman sora răposatului Vitalie SNEGUR, dar și tuturor rudelor, cât și prietenilor și cunoscuților. De asemenea, Ierarhul a elogiat și faptele vieții și personalitatea enciclopedică a d-lui Vitalie SNEGUR.
Menționăm că familia SNEGUR sunt primii ctitori ai Mănăstirii Hâncu de după redeschiderea din 1992 și cei care au contribuit esențial la deschiderea Orfelinatului „Preafericitul Iosif” din municipiul Chișinău.

La fine Înaltpreasfinția Sa a transmis familie îndoliate mesajul de condoleanțe al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR.