Slujba înmormântării robului lui Dumnezeu, Ioan PETIC, săvârșită de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU

Duminică, 19 februarie, 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii de la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a săvărșit slujba prohodului pentru sufletul robului lui Dumnezeu, Ioan PETIC.

Slujba Prohodului a fost săvârșită în biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe” din s. Milești, r. Nisporeni.

Menționăm că răposatul Ioan a fost tatăl Diaconului Ioan PETIC, slujitor la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni.

Alături de Înaltpreasfinția Sa la slujba prohodului au slujit Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, Prot Vitalie COZARI, parohul bisericii menționate și Protopopul Circumscripției Nisporeni, dar și alți slujitori.

După săvârșirea slujbei prohodului, Înaltreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură despre grija ce trebuie s-o purtăm pentru mântuirea sufletului, elogiind faptele nou-adormitului Ioan.

De asemenea, Ierarhul a rostit cuvinte de mângâiere sufletească și îmbărbătare creștinească familiei îndoliate, soției, copiilor, nepoților și tuturor celor prezenți, mângâind cu cuvinte sufletești de învățătură sfântă.