Sfânta Liturghie oficiată la Mormântul Maicii Domnului

Luni, 18 iulie, 2022, a patra zi de pelerinaj, a început într-un mod cu totul deosebit şi special.

Astfel, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, la ora 6 dimineața, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în biserica de la Mormântul Maicii Domnului. La Sfânta Liturghie a participat și Înaltpreasfințitul Arhiepiscop IOACHIM (Patriarhia Ierusalimului).

Alături de Înaltpreasfinția Sa au coliturghisit, slujitorii ce-l însoțesc: Arhim. KIRIL (Braguța), Starețul Mânăstirii Hîrjauca şi Preşedintele Sectorului Mânăstiri şi viață monahală al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, Arhim. SPIRIDON (Marin), Starețul Mănăstirii Hîrbovăț, Arhim. PAVEL (Tabacari), Prot. Igor BARCARI, Preotul Ioan MĂMĂLIGĂ, Protod. Victor ROTARI şi Arhid. VENIAMIN (Seculțan).

La strană, răspunsurile liturgice au fost date de un cor de maici a Sfintei Mânăstiri Hîncu, condus de Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța mănăstirii menționate.

La această Sfântă Liturghie, au luat parte tot grupul de pelerini ce îl însoțeşte pe Înaltpreasfinția Sa.

După Sfânta Liturghie Ierarhul şi pelerinii s-au închinat la toate sfințeniile de aici.

La final, Arhiepiscopul PETRU i-a oferit în dar Înalpreasfințitului IOACHIM un Engolpion (o panaghie) cu chipul Maicii Domnului de la Mănăstirea Hârbovăț.

Specificăm că Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU este primul Ierarh din Republica Moldova care a slujit aici.