Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a vizitat Mănăstirea „Sf. Voievod Ștefan cel Mare”, din or. Nisporeni

Duminica, 25 iunie 2023, în după amiaza zilei Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a efectuat o vizită arhipăstorească la Mănăstirea „Sfântul Voievod Ștefan Cel Mare”, de pe Piscul Ostașului, din orașul Nisporeni.
În cadrul acestei vizite, stareța mănăstirii, Egumena ANIMAISIA (Cernea),  dimpreună cu duhovnicul mănăstirii, Arhimandritul ZOSIMA (Matei), au prezentat Înaltpreasfinției Sale lucrările săvârșite până în prezent pe întreg cuprinsul mănăstirii.
Totodată Înaltpreasfinția Sa a vizitat și gospodăria mănăstirii.
La final, Ierarhul a apreciat spiritul gospodăresc, toată strădania și hărnicia arătată prin lucrurile săvârșite și înfrumusețarea Sfintei Mănăstiri de către Maica Stareță dimpreună cu întreaga obște.
Menționăm și faptul în cadrul acestei vizite arhipăstorești, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a felicitat-o pe Egumena ANIMAISIA cu împlinirea celor 47 ani de viață pământească, dorindu-i multă sănătate, ajutor spre mântuire și putere de la Dumnezeu pentru a administra cu multă destoinicie, și material, dar și spiritual, ca și până în prezent, cu tact gospodăresc și duhovnicesc, Mănăstirea „Sfântul Voievod Ștefan Cel Mare”, care este într-o frumoasă creștere și ascensiune duhovnicească și materială.

Și întrucât, atât stareța mănăstirii, Egumena ANIMAISIA, cât și duhovnicul mănăstirii, Arhimandritul ZOSIMA, sunt foști viețuitori ai Sfintei Mănăstiri Hîncu, prezentă a fost și Egumena PARASCHEVA (Cazacu), pentru a o felicita pe Egumena ANIMAISIA.