Dumnezeiasca Liturghie săvârșită la Mănăstirea Hîncu, cu prilejul împlinirii a 56 ani de viață ai Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU

Duminică, 29 octombrie 2023, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie la Sfânta Mănăstire „Cuvioasa Parascheva” – Hîncu. Oficierea acestei Sfintei Liturghii a fost prilejuită de împlinirea celor 56 ani de viaţă pământească a Înaltpreasfinţiei Sale.

În dimineaţa zilei, Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat de stareţa mănăstirii, Egumena PARASCHEVA (Cazacu), dimpreună cu obştea, soborul de preoţi adunaţi şi creştinii prezenţi.

După citirea Sfintei Evanghelii ce relatează pilda despre semănător, Ierarhul a ținut un consistent cuvânt de învățătură, explicând mesajul evanghelic, relatând secvențe din viața Sf. Mc. Longhin Sutaşul, care este astăzi pomenit, cel care conform tradiţiei şi istoriei bisericeşti, l-ar fi împuns cu suliţa în coastă pe Mântuitorul Hristos, dar apoi s-a întors la credință, văzând minunile de pe Golgota.

În timpul Sfintei Liturghii au fost înălţate rugăciuni de slavă, laudă, dar şi de mulţumire lui Dumnezeu, pentru toate binecuvântările şi ajutorul revărsat de Sus asupra Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop PETRU, omagiatul zilei de azi.

De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa a înălţat rugăciuni liturgice şi pentru „odihna cu sfinţii” a sufltelor părinţilor săi, Ioan şi Feodosia, care i-au dat viaţă şi l-au educat creştineşte.

La final, Ierarhul a fost felicitat de Stareța Mănăstirii, Egumena PARASCHEVA, care dimpreună cu obștea i-au dorit ani îndelungați, plini de sănătaate și ajutor de la Dumnezeu.

Cuvinte de felicitare au adresat Ierarhului Corul de copii și Corul Catedralei Episcopale, l-a felicit pe Ierarh.

Apoi, Înaltpreasfinția Sa a fost felicitat călduros de toţi cei prezenţi, urându-i mulţi, fericiţi şi binecuvântaţi ani, încununaţi de multe şi frumoase realizări, după cum au fost şi până în prezent.

La sfârșit, Chiriarhul a mulțumit tuturor pentru prezență și felicitare.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul de copii al Catedralei Episcopale din mun. Ungheni, condus de preoteasa Liliana ROTARI.