Vizitarea bisericii în contrucție din cart. Ungheni Deal, de către Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove

Joi, 15 iunie, 2023, Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove a efectuat o vizită arhipăstorească în cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

Astfel, în a doua parte a zilei, după ce mai întâi a vizitat Centrul de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif” din mun. Chișinău, Mănăstirile Frumoasa, Hîrbovăț și Hîrjauca, dar și Catedrala Episcopală „Sf. Bn. Knz Aleexandru Nevski” din mun. Ungheni, însoțit de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU și Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, au vizitat biserica „Nașterea Maicii Domnului” din cartierul Ungheni Deal.

Aici, Prot. Sava BÎRLIGA, parohul acestei biserici, dimpreună cu familia și un grup de enoriași, au întâmpinat călduros și cu mult drag Ierarhii.

După aceasta, părintele paroh a prezentat Înalților oaspeți lucrările ce au fost efectuate până în prezent la această sfântă biserică care se află în plin proces de construcție. Apoi părintele paroh a vorbit și despre lucrările demarate în prezent la acoperișul bisericii.

La final, Înaltpreasfințitul Mitropolit VLADIMIR a apreciat munca depusă de părintele paroh și întreaga comunitate parohială, transmițând și arhierești binecuvântări pentru toate lucrările ce se vor efectua în continuare.