Vizită arhipăstorească la paraclisul „Acoperământul Maicii Domnului” din cătunul Chilișoaia, r. Nisporeni

Sâmbătă, 7 octombrie, 2023, după ce a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica  „Sf. Ierh. Nicolai” din s. Boldurești, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în a doua parte a zilei, a săvârșit o vizită pastoral-misionară în cătunul Chilișoaia, raionul Nisporeni.

Scopul acestei vizite pastoral-misionare a fost ca Înaltpreasinția Sa, să inspecteze lucrările de înfrumusețare și împodobire ce s-au înfăptuit până în prezent la paraclisul nou construit în cinstea Acoperământului Maicii Domnului.

Ajuns aici, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de Prot. Ștefan RÎMBU, Cleric al Catedralei Episcopale din mun. Ungheni și localnic din comunitatea, dimpreună cu câțiva ctitori și binefăcători, printre care îi menționăm pe dnl Nicanor CIOCHINĂ, dnl Constantin NAGÎȚ, dnl EFIM MOCANU, dnl Valentin MITITIUC, dnl Gheorghe SOLOMON și câțiva localnici.

Menționăm că Chilișoaia, deși e o comunitate mică, formată din vreo 31 case locuite de aproximativ 100 de oameni, totuși a binevoit și au dorit cu multă ardoare duhovnicească, să aibă în mijlocul comunității lor, un mic paraclis, unde să li se asigure o asistență religioasă, credincioșilor de aici, mai cu seamă celor în vârstă, care nu au posibilitatea de a se deplasa (vreo 7 km) până la biserica „Sf. Ierh. Nicolai” din s. Boldurești, de care aparțin și parohial, și administrativ. De aceea, s-a hotărât de a fi construit un mic paraclis, care a fost început acum 5 ani și care a fost zidit pe un lot de pământ al prot. Ștefan RÎMBU, primit moștenire de la bunei.

După ce a analizat toate cele înfăptuite până în prezent, Ierarhul a încuviințat ca slujba de sfințire a Sfântului Prestol și a Paraclisului să fie săvârșite așa cum s-a și stabilit în prealabil pe 11 noiembrie, 2023.

Specificăm și faptul că această slujbă de sfințire se va face și cu prilejul împlinirii a o sută de ani a cătunului Chilișoaia, de când este menționat oficial în actele istorice.

La sfârșitul vizitei, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură creștină, apreciind totodată munca și jertfa tuturor celor implicați în construirea și împodobirea acestui paraclis.

După aceasta Ierarhul a împărțit copilașilor prezenți ciocolate și hulubași de pâine în semn de pace. Iar celor maturi Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU le-a oferit câte o iconiță cu chipul Maicii Domnului.

La final, prot. Ștefan RÎMBU a ținut să mulțumească sufletește Înaltpreasfinției Sale, din partea tuturor sătenilor, pentru prezență arhierească, cuvânt de învățătură, daruri și binecuvântări.