Vizită arhipăstorească la Mănăstirea „Sfânta Treime” din s. Frumoasa, rn. Călărași

Joi, 14 martie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, după activitatea arhipăstorească desfășurată la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, a efectuat o vizită arhipăstorească la Mănăstirea „Sfânta Treime” din s. Frumoasa, rn. Călărași.

Aici, Înaltpreasfinția Sa fiind întâmpinat de Stareța Mănăstirii, Egumena BENEDICTA (Mura) și obștea mănăstirii, după care a avut o discuție duhovnicească cu obștea Sfintei Mănăstiri Frumoasa, ascultând întrebările viețuitoarelor, oferind învățături și sfaturi părintești, folositoare unei viețuiri monahale.

După aceasta, Înaltpreasfinției Sale, i-a fost raportat procesul lucrărilor de renovare și înfrumusețare, care se efectuează în prezent în acest complex monahal.

Egumena BENEDICTA i-a prezentat Ierarhului pictura din biserica ,,Adormirea Maicii Domnului”, apoi i-a prezentat lucrările ce se înfăptuiesc la reconstrucția unor corpusuri de chilii.

La finalul vizitei Chiriarhul a apreciat osteneala și strădania Maicii Starețe și a întregii obști, ce o depun pentru înfrumusețarea și prosperarea duhovnicească și materială a acestei vetre monahale.