Slujba utreniei din prima zi a Sfântului și Marelui Post la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

În dimineaţa zilei de luni, 18 martie 2024, în prima zi din Sfântul şi Marele Post, Înaltpreasfinţitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, a luat parte la slujba orânduită acestei zile, în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni.

Biserica ne propune în aceste zile din prima săptămână a Postului Mare un program liturgic mai deosebit, cu mai multă rugăciune şi îndemnuri la pocăinţă. Cântările bisericeşti au devenit mai sobre şi mai umilincioase şi fac sufletele noastre să-şi recunoască micimea în faţa Creatorului şi Judecătorului nostru.

Îndemnăm toţi creştinii ca în aceste zile de urcuş duhovnicesc, să i-a parte la aceste nepreţuite cântări de umilinţă, capabile să trezească în om simţul smereniei, care dă naştere la rândul său pocăinţei.