Sinaxă cu Stareții și Starețele Mănăstirilor din Episcopia de Ungheni și Nisporeni

Marți, 12 martie, 2024, în a doua parte a zilei, Înaltprerasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a avut o întâlnire de lucru la Reședința Arhiepiscopală de la Mănăstirea Hîncu „Sfânta Cuvioasă Parascheva” cu Stareții și Starețele din cuprinsul Eparhiei.

În cadrul acestei Sinaxe au fost puse în discuție mai multe întrebări și propuneri de ordin administrativ și duhovnicesc, ce vizează activitatea Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Eparhiei.

După cuvântul de deschidere a ședinței de lucru, al Înaltpreasfinției Sale, Arhim. KIRIL (Braguța), Starețul Mănăstirii „Înălțarea Domnului” din Hîrjauca și Președintele Sectorului Eparhial Mănăstiri și Viață Monahală, a prezentat un raport a tuturor activităților și slujbelor întreprinsă în Mănăstirile din Eparhie, până în prezent. Astfel, Ierarhul luând act de cunoaștere a celor raportate, a apreciat toată osteneala depusă de Stareți, Starețe și obștile lor monahale, în înfăptuirea lucrărilor duhovnicești și materiale.

Întrucât ne apropiem de Sfântul și Marele Post, Ierarhul a binecuvântat ca fiecare Mănăstire să respecte, așa cum au făcut-o și până în prezent, pravila de rugăciune și osteneală duhovnicească, ce este caracteristică acestui Sfânt Post.

Totodată, ținându-se cont de contextul actualelor dificultăți de ordin social și religios din țara noastră, Înaltpreasfinția Sa a binecuvântat ca, atât pravila de obște, cât și cea particulară, să fie intensificată rugăciunea pentru pace și ajutor de la Dumnezeu în lucrarea tuturor faptelor bune.

La final, Stareții și Starețele prezente au mulțumit sufletește Înaltpreasfinției Sale, pentru toată purtarea de grijă ce o are față de Sfintele Mănăstiri și viețuitorii acestora, dar și pentru folositoarele cuvinte și sfaturi părintești, îndemnătoare spre mântuire.