Seminar cu elevii din Gimnaziul din s. Valea Mare

Vineri, 17 noiembrie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, a fost desfășurat seminar cu tinerii din Gimnaziul din s. Valea Mare, r-nul Ungheni, confere nțiarul fiind preotul Vadim Corostinschi, parohul bisericii, dar și Președintele Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova, care a discutat cu cei prezenți tema: Ce alegem aceea suntem, de la frumos la urâțenie există doar un singur pas, voința!

Tema dată a avut mai multe puncte de reper ce ne reprezintă și că avem voința liberă de a alege, cum o întărim, cum normalitatea vieții se schimbă odată cu dezvoltarea lucrurilor mai puțin bune în noi și unde putem ajunge. Tot aici s-a discutat despre legile morale și statale care ne limitează voința, dar ne întărește ca membri ai societății.

Un alt punct de reper a fost despre prietenie. Formele prieteniei între tineri, cum ajungem ca să avem prieteni, cine ne sânt prieteni și cei mai buni prieteni ne sunt părinții, etc.

Tinerii au fost activi adresând întrebări invitatului și doresc de a se mai petrece asemenea întâlniri de suflet. La finele discuției Dna Directoare a instituției, Angela Chilinciuc, a mulțumit oaspetelui și dorește ca pe viitor să se mai desfășoare asemenea seminare de suflet pentru elevi.