Seminar: Ce alegem aceea suntem, de la frumos la urâțenie există doar un singur pas, voința!

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, în L. T. „M. Eminescu” din mun. Ungheni, a fost desfășurat seminar cu elevii din instituția dată, conferențiar fiind preotul Vadim Corostinschi, Președintele Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova, care a discutat cu cei prezenți tema: Ce alegem aceea suntem, de la frumos la urâțenie există doar un singur pas, voința!

Seminarul s-a început cu căutarea echilibrului între frumos și urât, sau cum înțeleg tinerii ce este frumos sau urât. Biserica este unica instituție care poate păstra frumusețea autentică omului ca persoană. Singurul salon de frumusețe este Biserica lui Hristos cea autentică. E una a învăța doar despre bine și alta e să și ai susținerea din partea lui Dumnezeu pentru a promova acest bine.

Tema dată a avut mai multe puncte de reper ce ne reprezintă și că avem voința liberă de a alege, cum o întărim, sau cum normalitatea vieții se schimbă odată cu dezvoltarea lucrurilor mai puțin bune în noi și unde putem ajunge. Tot aici s-a discutat despre legile morale și statale care ne limitează voința, dar ne întărește ca membri ai societății.

Un alt punct de reper a fost despre prietenie. Formele prieteniei între tineri, cum ajungem ca să avem prieteni; cine ne sunt prietenii cei adevărați; cei mai buni prieteni ne sunt părinții; etc.

Tinerii au fost activi adresând întrebări invitatului și doresc de a se mai petrece asemenea întâlniri de suflet.

La final, Dl. Petru LANGA, directorul instituției, a mulțumim invitatului pentru desfășurarea acestui seminar și speră ca tinerii să ia aminte la cele expuse, iar colaborarea între Biserică și Școală trebuie să fie în permanență, fiindcă acești doi piloni dezvoltă tânărul de mâine.