Ședința de lucru a Membrilor Judecății Eparhiale, din 18 mai 2023

Joi, 18 mai, 2023, în incinta Centrului Eparhial din mun. Ungheni, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a avut loc Ședința de lucru a Membrilor Judecății Eparhiale prezidată de Prot. Vadim Corostinschi.

În cadrul acestei ședințe a fost examinat minuțios dosarul cu rapoartele de samavolnicie pe seama unor abateri disciplinare și liturgice a Protoiereului Andrian LUPU, parohul bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din or. Cornești.

În urma raportului Comisiei Disciplinare a Protopopiatului Ungheni, prezentat de Prot. Bartolomeu TURTUREANU, Protopopul Bisericilor din Raionul Ungheni, Membrii Judecății Eparhiale a Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, au discutat, prin prisma Sfintelor Canoane Bisericești și învățătura Sfintei Scripturi și a Sfinților Părinți, punctele prezentate în raport.

La sfârșitul acestei ședințe, a fost prezent și Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, aducându-i-se la cunoștință hotărârile Membrilor Judecății Eparhiale.

Hotărârile finale ale Membrilor Judecății Eparhiale a Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, vor fi aduse la cunoștință pe parcurs.