Schiegumena EUSTOLIA (Rotari), a fost felicitată cu împlinirea a 99 ani de viață de către ÎPS Arhiepiscop PETRU

Joi, 14 martie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, în a doua parte a zilei, după activitatea arhipăstorească desfășurată la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, s-a deplasat la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din s. Răciula, rn. Călărași.

Aici, Înaltpreasfinția Sa a felicitat-o călduros pe Schiegumena EUSTOLIA (Rotari), Stareța Mănăstirii Răciula, cu împlinirea venerabilei vârste de 99 ani.

Ierarhul, însoțit de Arhim. CHIRIL (Braguța), Președintele Sectorului Eparhial, Mănăstiri și viață monahală, dar și de Stareții și Starețele Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Eparhiei, i-au adresat cuvinte de felicitare și urări de bine, dorindu-i ca Dumnezeu să o păzească și să o întărească în lucrarea faptelor mântuitoare.

Cu prilejul omagierii, Înaltpreasfinția Sa i-a oferit Maicii Starețe un frumos buchet de flori și un dar, în semn de apreciere.

La final, Schiegumena EUSTOLIA i-a mulțumit sufletște Înaltpreasfinției Sale pentru cuvintele de felicitare și darurile oferite.

De asemenea, Maica Stareță, a mulțumit și Stareților și Starețelor prezente.