Procesiunea cu sfinte moaște și Te Deum pentru sănătatea obștii și a tuturor binefăcătorilor Sfintei Mănăstiri Hîncu

După încheierea Sfintei Liturghii din biserica „Sf. M. Mc. Pantelimon”, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, dimpreună cu soborul impunător de slujitori și mulțimea credincioșilor prezenți, au efectuat procesiune cu sfintele moaște în jurul bisericii „Cuvioasa Parascheva”, așa după cum este și tradiția în ziua hramului, cu citirea a patru pericope evanghelice, din cele 11 ale Învierii.

După procesiune s-a săvârșit un Te Deum (moleben) pentru sănătatea Maicii Starețe, omagiata Egumena PARASCHEVA, dar și pentru toți ostenitorii acestei mănăstiri, cât și pentru toți binefăcătorii și închinătorii Mănăstirii Hîncu.

La final Ierarhul a felicitat pe toți credincioșii prezenți, mulțumindu-le pentru prrezență și milostenia făcută. După aceasta, Ierarhul a sfințit icoanele credincioșilor.

Menționăm că la procesiune și slujba Te Deum-ului a fost prezent și Preasfințitul FILARET, Episcop de Căpriana și vicar al Eparhiei Chișinăului.

Preasfințitul FILARET a adresat un cuvânt de felicitare Maicii Starețe, Egumena PARASCHEVA, oferindu-i în dar două cruci pectorale.