Mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, adresat Stareței Mănăstirii Hîncu, Egumena PARASCHEVA (Cazacu), cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului ceresc

Preacuvioşia Voastră,

Preacuvioasă Maică Stareță, Egumenă PARASCHEVA,

În această zi, când Sfânta noastră Biserică face pomenirea Sfintei Cuvioase Parascheva, Vă adresăm sincere felicitări şi binecuvântări arhiereşti, cu prilejul cinstirii sfintei ocrotitoare, Cuvioasa Parascheva, al cărui nume îl purtați cu demnitate de 30 ani, din ziua călugăriei.

Așadar, cu prilejul acestei omagieri duhovnicești, Vă dorim ca Sfânta Cuvioasă Parascheva, să Vă fie rugătoare către Sfânta Treime, iar Cuvioșia Voastră să-i urmaţi ca și până în prezent viaţa, nevoinţele şi învăţăturile, căci „monahul este un om al fericirii pentru că poate comunica zilnic cu sfinții și cu Dumnezeu”, după cum spune Sf. Teofan Zăvorâtul. De aceea Vă dorim să intensificaţi și să îmbogăţiţi această fericire a vieţii duhovnicești și-n continuare.

La acest popas de aniversare duhovnicească, ne rugăm Domnului Iisus Hristos şi Preacuvioasei Maicii noastre Parascheva „cea mult folositoare”, cum este cinstită ea în cântarea acatistului, să Vă dăruiască și-n continuare râvnă sfântă pentru viaţa monahală şi multă dragoste faţă de Biserică.

Preacuvioasă Maică Stareță,

Vă dorim ca să fiți ocrotită și întărită duhovnicește de harul lui Dumnezeu, pentru a lucra faptele mântuitoare. Tot răul să vă înconjoare, iar darurile duhovnicești și virtuțile creștinești să împodobească viețuirea și trăirea Cuvioșiei Voastre.

De asemenea, Vă dorim multă sănătate sufletească și trupească, sfinte bucurii, fundamentate de sufletești împliniri.

Ani binecuvântați de Dumnezeu și ocrotiți de Sfânta Cuvioasă Parascheva, Vă dorim Preacuvioasă Maică Stareță!

Cu binecuvântare şi profundă preţuire,

+PETRU,

Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni