Mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, adresat Prot. Vitalie GORE, parohul bisericii „Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Mîndra, r. Călărași, cu împlinirea a 44 ani de viață

Preacucernicia Voastră,

Preacucernice Părinte Vitalie,

În această zi deosebită pentru Sfinția Voastră, cu ocazia zilei de naștere, Vă exprim cele mai alese gânduri, însoțite de părintești binecuvântări cu ocazia zilei de naștere.

În ziua aniversării celor 44 de ani de viață, Vă adresăm alese urări de sănătate și belșug duhovnicesc, dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în activitate pastorală și misionară pe care o desfășurați exemplar în parohia încredințată, bisericii „Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Mîndra, r. Călărași.

Sunteți un preot cucernic și ascultător, un exemplu pentru multe familii creștine, îndeplinind binecuvântările și ascultările încredințate, iar pe lângă toate acestea găsiți timp să dați slavă lui Dumnezeu, atât prin cuvânt roditor, cât și prin fapte exemplare.

Ziua de astăzi să Vă fie plină de recunoştinţă şi lumină faţă de darul vieţii pe care l-aţi primit de la Dăruitorul Ceresc. Anii trăiţi să fie ani ai mântuirii şi ai sfinţirii vieţii, căci timpul în care trăim este unul al mântuirii şi sfinţirii umanităţii.

Totodată vă aducem și cuvinte de apreciere pentru toată osteneala și strădania ce o depuneți exemplar ca și paroh al bisericii „Sf. M. Mc. Dimitrie” din s. Mîndra, r. Călărași, dar mai ales și pentru osteneala prin care ați finisat lucrările de construcție a bisericii „Sf. Ap. Petru și Pavel” din s. Hîrjauca, precum și pentru slujbele ce le săvârșiți la biserica parohială din s. Palanca, același raion.

Ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Arhiereul Cel Veşnic, să Vă dăruiască în continuare râvnă sfântă pentru Sfânta Taină a preoţiei şi multă credinţă faţă de Biserică şi credincioşii ei.

La mulți, fericiți și binecuvântați ani, Preacucernice Părinte omagiat, Vitalie GORE!

Cu părintească dragoste și prețuire,

+ PETRU,

Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni