Mesaj de felicitare al Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, adresat Prot. Grigore DODON, cu împlinirea a 20 ani de când a fost numit Protopop al Bisericilor din Raionul Călărași

Recent, prot. Grigore DODON, Protopopul Bisericilor din Raionul Călărași a împlinit 20 de ani de când este în această funcție ecleziastică. Cu acest binecuvântat prilej Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU i-a adresat un mesaj de felicitare.

Preacucernice Părinte Protopop,

Cu prilejul împlinirii celor 20 ani de când sunteți Protopop al Bisericilor din Raionul Călărași Vă adresăm sincere şi cordiale cuvinte de felicitare şi urări de bine.

Din ziua când ați fost numit prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, să fiți Protopopul Bisericilor din Raionul Călărași, vați dovedit a fi un preot cu capacități și abilități administrative foarte înalte, îndeplinindu-vă cu multă dragoste și ascultare responsabilitățile caracteristice unui Protopop. Vați dovedit în acești 20 de ani să fiți un adevărat slujitor în Biserica Ortodoxă din Moldova, având credință statornică şi o slujire rodnică.

Vă dorim să Vă bucuraţi de roadele ascultării înalte pe care o duceţi în cadrul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, iar de la Dumnezeu să aveţi ajutor în funcția eceziastică ce o dețineți de 20 de ani.

Pentru toate activitățile și munca depusă pe tărâmul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Vă asigurăm de întreaga noastră preţuire și apreciere, urându-Vă să aveți parte de bucurii duhovnicești și sfinte împliniri, dimpreună cu toți preoții Protopopiatului Călărași!

Fie ca Milostivul Dumnezeu, să Vă aibă mereu în paza Sa, iar noi Vă dorim să trăiți întru mulți și fericiți ani și să slujiți Biserica lui Hristos tot cu aceeași râvnă și dragoste ca până acum.

Cu dragoste frățească în Hristos-Domnul,
+ PETRU,