Master-clas iconografic „Icoana din sufletul copilului”

Recent, în incinta Școlii de Artă „Raisa Cojocaru” din mun. Ungheni a avut loc un Master-clas iconografic, intitulat sugestiv ,,ICOANA DIN SUFLETUL COPILULUI”.

Ținem să menționăm că această activitate a fost înfăptuită de Școala de Artă „Raisa Cojocaru” în colaborare cu Episcopia de Ungheni și Nisporeni, prin intermediul Sectorului Eparhial, Relații culturale. De aceea, la această activitate, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a fost prezent și prot. Ștefan RÎMBU, Președintele Sectorului Eparhial, Relații culturale.

Respectivul master-clas iconografi a fost prezentat de pictorul iconografic, dnl Alexandru TELEBA, care a prezentat cu multă dibăcie și captivant pentru cei peste 20 de elevi, tehnicile de pictură a icoanei în stil bizantin.

În timpul lucrărilor de atelier, prot. Ștefan a transmis din partea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, cuvântul de salut, de binecuvântare și de apreciere pentru înfăptuirea unei asemenea activități frumoase și cu multă importanță spiritual. De asemenea, prot. Ștefan a vorbit și despre importanța sfințitoare a icoanei bizantine în cultul Bisericii Ortoodoxe, specificând și necesitatea stringentă de a fi câți mai mulți doritori care să însușească și apoi să pună în practică talentul de pictură bisericească în stil bizantin.

La rândul ei, Dna Cristina DRAGOMIR, Directorul Școlii de Artă, a venit cu-n cuvânt de apreciere și recunoștință față de toți cei prezenți și implicați în desfășurarea respectivei activități, dar mai cu seamă a mulțumit d-lui Alexandru TELEBA, care necătând la timpul foarte limitat, întrucât în prezent pictează o biserică în Chișinău, a avut totuși dragoste și bunăvoință să vină pentru a le arăta pe viu, unui grup elevi, tehnicile pictării icoanei în stil bizantin. În semn de recunoștință și înaltă apreciere, Dna Cristina DRAGOMIR i-a înmânat dlui Alexandru TELEBA, din partea de Școlii de Artă „Raisa Cojocaru”, o Diplomă de recunoștință.

Specificăm și acest fapt că atât de bine a fost prezentat acest master-clas iconografic și atât de mult interes le-a trezit elevilor, dar și profesorilor din cadrul școlii de artă, întrucât administrația se gândește ca să introducă pe viitor ca oră de studiu și practică, iconografia.