ÎPS Arhiepiscop PETRU a dus la mormintele părinților florile recunoștinței și rugăciunele cuvenite de pomenire

Duminică, 29 octombrie 2023, în a doua jumătate a zilei, Înaltpreasfinţitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, după ce a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Hîncu, aducând lui Dumnezeu rugăciuni de mulţumire pentru darul vieţii şi tot ajutorul primit în cei 56 ani de viaţă pământească, s-a deplasat în satul natal, Lupa Rece din raionul Străşeni.

Aici, Înaltpreasfinția Sa, însoțit de unii nepoți, a mers la cimitir, la mormintele părinţilor IOAN și FEODOSIA, dar şi a fraților, surorilor și rudeniilor înmormântate aici, pentru a le duce florile recunoştinţei. Totodată Ierarhul a oficiat Litia morţească pentru sufletele părinţilor şi a rudelor trecute la Domnul.

Totodată menţionăm că Înaltpreasfinţitul PETRU a vizitat biserica din satul natal cu hramul „Cuvioasa Parascheva”, care cu stăruința şi suportul nemijlocit al Înaltpreasfinţiei Sale se construiește, prin urmare el fiind ctitorul principal.