Instalarea integrală a iconostasului în biserica „Cuvioasa Parascheva” din s. Lupa Rece, r. Strășeni

Miercuri, 23 august, 2023, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop PETRU, după activitatea arhipăstorească de la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, s-a deplasat în localitatea de baștină, Lupa Rece, unde a luat în primire finisarea lucrărilor de instalare a iconostasului din biserică ,,Cuvioasa Parascheva”, pe care Înaltpreasfinția Sa o ctitorește pentru folosul duhovnicesc a sătenilor săi și-n amintirea părinților, care l-au rugat să zidească o biserică, întrucât credincioșii parcurgeau drumuri de kilometri până la bisericile din vecinătate.

Deja, în continuare se începe etapa de pictarea a icoanelor ce vor fi amplasate în iconostas, după care vor urma și celelalte lucrări de înfrumusețare și împodobirea a acestui Sfânt Locaș.