Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU s-a închinat și s-a rugat la moaștele Sfântului Ierarh Spiridon

În dimineața zilei de duminică, 16 iulie 2023, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, aflându-se într-un binecuvântat pelerinaj, a participat la Dumnezeiasca Liturghie la în Catedrala Sfântului Ierarh Spiridon din insula Corfu.
După Dumnezeiasca Liturghie Înaltpreasfinția Sa  s-a închinat la moaștele Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundiei.
Înaltpreasfinția Sa a citit dimpreună cu pelerinii, lângă sfintele moaște, Acatistul Sfântului Ierah Spiridon.
Specificăm și faptul că Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU are o evlavie aparte față de Sfântul Spiridon, întrucât îi citește în fiecare zi acatistul cu multă evlavie
În acest pelerinaj Înaltpreasfinția Sa este însoțit de Arhimandritul SPIRIDON (Marin), Egumenul Sfintei Mănăstiri Hîrbovăț, Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Sfintei Mănăstiri Hîncu, dar și de alți slujitori și credincioși.

Ca de obicei, Ierarhul, la toate locurile sfinte înalță rugăciuni pentru clerul, cinul monahal și drept măritorii creștini din Episcopia de Ungheni și Nisporeni.