Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU prezent la ședinţa de lucru a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Miercuri, 25 octombrie 2023, la Reședința Mitropolitană din Chişinău are loc Ședința de lucru a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La această ședință de lucru a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova e prezent și Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni.

Ședința Sinodului a este condusă de către Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În calitate de membri permanenți ai Sinodului au participat ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul şi Comrat, ÎPS Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, PS Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan, PS Filaret, Episcop de Căpriana, vicar mitropolitan şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar al Sinodului BOM.

Hotărârile Sinodului BOM vor fi publicate pe site-ul Mitropoliei www.mitropolia.md și pe care le vom prelua și le vom posta și pe site-ul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.