Arhimandritul SPIRIDON (Marin), Egumenul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Hîrbovăț, r. Călărași, în audiență la Centrul Eparhial din mun. Ungheni

Marți, 3 octombrie, 2023, pe parcursul activității arhipăstorești desfășurată la Centrul Eparhial din or. Ungheni, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printer aceștea a fost și Arhimandritul SPIRIDON (Marin), Egumenul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Hîrbovăț, r. Călărași.

Arhim. Spiridon a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări și propuneri legate de activitatea duhovnicească și administrativă a mănăstiri menționate.

Apoi, părintele arhimandrit i-a prezentat Ierarhului cartea cu darea de seamă a Mănăstirii Hîrbovăț, în care sunt relatate cu deamănuntul aspect istorice și activități înfăptuite în cadrul mănăstirii.

Totodată au fost puse în discuție aspect legate de slujba praznicală în cinstea Icoanei Maicii Domnului de la Hîrbovăț, care va fi săvârșită de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, duminică, 15 octombrie.