Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 31.01.2024

Miercuri, 31 ianuarie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre cei prezenți menționăm prot. Vasile Dumitraș, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, din s. Hîrcești, r. Ungheni, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc. Apoi, părintele Dumitru, dimpreună cu-n ctitor de seamă al satului, dnl Platon GOREA, au discutat cu Ierarhul despre instalarea unei cruci de 24 de metri, iluminate, care să fie instalată în localitatea menționată. La finalul discuției, Înaltpreasfinția Sa l-a decorat pe acest ctitor cu Medalia Eparhială „Sf. Bn. Knz Alexandru Nevski”, gr. II.