Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 25.04.2024

Joi, 25 aprilie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre cei prezenți menționăm prot. Simion CULEAC, parohul bisericii „Sf. Proroc Ioan Botezătorul” din s. Pîrlița, rn. Ungheni, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa mai multe aspecte ale vieții parohiale. Și întrucât prot. Simion împlinește astăzi 40 ani de viață, Ierarhul l-a felicitat, oferindu-i în dar câteva cărți liturgice, urându-i ani îndelungați de viață pământească și îmbelșugați cu daruri cerești.

Totodată, Înaltpreasfinția Sa l-a primit în audiență și pe Arhim. SPIRIDON (Marin), Egumenul Mănăstirii Hîrbovăț, cu care a discutat diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc. În acest context Arhim. SPIRIDON a mulțumit Ierarhului pentru binecuvântarea de a permite să fie adusă Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Hîrbovăț la biserica „Acoperemântul Maicii Domnului” din s. Valea Mare, rn Ungheni și de a o duce dimpreună cu parohul bisericii menționate, prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Eparhial, pe la casele oamenilor care solicitau prezența acestei icoane făcătoare de minuni.

În audiență a fost primit și prot. Vitalie COZARI, Protopopul Bisericilor din Circumscripția Nisporeni și parohul bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din s. Milești, care a discutat cu Chiriarhul diverse întrebări, vorbind și despre o eventuală slujire arhierească în parohia menționată.