Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 24.01.2024

Miercuri, 24 ianuarie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre cei prezenți menționăm pe monahia LAVRENTIA (Borța), maica superioară de la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din s. Răciula, r. Călărași, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc, prezentându-I totodată Ierarhului voluminoasa și deosebita lucrare monografică despre istoria și viața de zi cu zi a Sfintei Mănăstiri Răciula.

Înaltpreasfinția Sa a apreciat truda și strădania depusă la tipărirea acestei cărți valoroase din punct de vedere istoric.