Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 23.01.2024

Marți, 23 ianuarie, 2024Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți menționăm pe Prot. Emilian MIHAILIUC, parohul bisericii „Sf.  Ierarh Nicolai” din s. Vînători, r. Nisporeni, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări legate de activitatea administrativă a parohiei date, dar și diverse întrebări duhovnicești, întrucât părintele Eminlian este duhovnicul Protopopiatului Nisporeni.

În audiență au mai fost și prot. Bartolomeu TURTUREANU, Protopopul Bisericilor din Circumscripția Ungheni, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări legate de activitatea administrativă și duhovnicească a protopopiatului menționat. Totodată, în audiență dimpreună cu părintele protopop au fost la Înaltpreasfinția Sa prot. Liviu BARBU, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Petrești, r. Ungheni și prot. Evstratie JOMIR, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Blindești, r. Ungheni, care au abordat prin discuție cu Ierarhul diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc.

În audiență a fost și prot. Petru CIOBANU, parohul bisericii „Adormirea maicii Domnului din or. Nisporeni, care a prezentat Ierarhului raportul activităților din cuprinsul parohiei pe anul 2023.