Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 12.10.2023

Joi, 12 octombrie, 2023Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți menționăm pe Prot. Dumitru RANGA, parohul bisericii „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Mărinici, r. Nisporeni, care dimpreună cu grupul celor 5 eleve ce au câștigat finala concursului Brain-Ring, au venit să-i mulțumească Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, pentru generozitatea de a le oferi ca un premiu, o frumoasă și memorabilă excursie în Turcia. În timpul discuțiilor, elevele respective au povestit emoțiile de neuitat ce le-au trăit vizitând impresionantele obective turistice, fapt pentru care și-au exprimat recunoștința și gratitudinea față de Înaltpreasfinția Sa.

În audiență au mai fost și prot. Vitalie COZARI, Protopopul Bisericilor din Circumscripția Nisporeni, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări legate de activitatea administrativă și duhovnicească a protopopiatului menționat.