Agenda Înaltpreasfințitului PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, din 10.10.2023

Marți, 10 octombrie, 2023Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți menționăm pe Prot. Andrei URSOI, parohul bisericii „Sf. Ap. și Ev. Luca”, de pe teritoriul Spitalului Raional Ungheni și Președintele Sectorului Eparhial, Învățământ religos și Studii teologice, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa despre activitatea sectorului respectiv, analizând și unele proiecte care vor fi derulate pe parcursul anului de învățământ.

Prezent a fost, pentru a discuta cu Ierarhul diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc și  prot. Serghei SLĂNINĂ, Protopopul bisericilor din raionul Hîncești și parohul bisericii „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Lăpușna, care dimpreună cu fiul său, Bogdan SLĂNINĂ, au discutat diverse întrebări.

De asemenea, în audiență au mai fost și prot. Mihail ȚURCANU, parohul bisericii „Cuvioasa Parascheva”, din s. Horodiște, r. Călărași, care a discutat cu Înaltpreasfinția Sa diverse întrebări legate de activitatea administrativă și duhovnicească a parohiei menționate.