Adunarea Ordinară a Protopopiatului Hîncești din 22 februarie, 2024

Joi, 22 februarie 2024, s-a desfășurat Adunarea Ordinară a preoților din cadrul Protopopiatului Hînceștii.
Adunarea a avut loc în Catedrala Episcopală „Sf. Bn. Kz. Alexandru Nevschi” din mun. Ungheni.
Ședința respectivei adunări a fost prezidată de către Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni.
Alături de Înaltpreasfinția Sa au fost Prot. Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, Prot. Serghei SLĂNINĂ, Protopopul Circumscripției Hîncești și preoții din cadrul Protopopiatului dat.
În cadrul Adunării au fost discutate mai multe aspecte ce țin de activitatea socială și viața duhovnicească a parohiilor din cuprinsul Protopopiatului, dar și despre activitățile ce vor fi înfăptuite în cuprinsul Eparhiei în prima jumătate a anului curent, 2024.
Înaltpreasfinția Sa a răspuns la întrebările parvenite din partea unor slujitori.
Ierarhul a îndemnat preoţii să facă catihizare mai intens în parohiile lor cu enoriaşii, pentru ai întări în dreapta credință.
Totodată Chiriarhul a sfătuit părintește preoții Protopopiatului Hîncești, cum să facă față atacurilor îndreptate spre biserică în aceste vremuri de cumpănă pe care le parcurgem.