Adunarea Ordinară a preoților din Protopopiatul Călărași, din 24.04.2024

Miercuri, 24 aprilie, 2024, s-a desfășurat Adunarea Ordinară a preoților din cadrul Protopopiatului Călărași.

Adunarea a avut loc în Catedrala Episcopală „Sf. Bn. Kz. Alexandru Nevschi” din mun. Ungheni.

Ședința respectivei adunări a fost prezidată de către Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni.

Alături de Înaltpreasfinția Sa au fost Prot. Grigore DODON, Protopopul Circumscripției Călărași și preoții din cadrul Protopopiatului dat.

În cadrul Adunării au fost discutate mai multe aspecte ce țin de activitatea socială și viața duhovnicească a parohiilor din cuprinsul Protopopiatului.

Înaltpreasfinția Sa a răspuns la întrebările parvenite din partea unor slujitori.

Ierarhul a îndemnat preoţii să facă catihizare mai intensă în parohiile lor cu enoriaşii, pentru ai întări în dreapta credință. De asmenea, Chiriarhul le-a vorbit și despre cum trebuie petrecute Sfintele Sărbători Pascale, creștinește și duhovnicește.

După aceasta, prot. Nicoali BOIAN, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU a dat citire referatului cu tema „Oare va mai găsi Hristos credință când va veni pe pămân?”, pregătit foarte minuțios direct de Înaltpreasfinția Sa.