Adunare cu Duhovnicii Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Vineri, 15 martie, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească la Centrul Eparhial din mun. Ungheni.

În decursul zilei, Înaltpreasfinția Sa a avut adunare cu părinții duhovnici ai Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

În cadrul acestei Sinaxe au fost puse în discuție mai multe întrebări și propuneri de ordin administrativ și duhovnicesc, ce vizează activitatea duhovnicească a Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Eparhiei, îndemnându-i pe părinții duhovnici să fie cu mai multă luare aminte asupra tainei spovedaniei.

Întrucât ne apropiem de Sfântul și Marele Post, Ierarhul a binecuvântat ca fiecare Mănăstire să respecte, așa cum au făcut-o și până în prezent, pravila de rugăciune și osteneală duhovnicească, ce este caracteristică acestui Sfânt Post.

Totodată, ținându-se cont de contextul actualelor dificultăți de ordin social și religios din țara noastră, Înaltpreasfinția Sa a binecuvântat ca, atât pravila de obște, cât și cea particulară, să fie intensificată rugăciunea pentru pace și ajutor de la Dumnezeu în lucrarea tuturor faptelor bune.

La final, părinții duhovncii prezenți au mulțumit sufletește Înaltpreasfinției Sale, pentru toată purtarea de grijă ce o are față de Sfintele Mănăstiri și viețuitorii acestora, dar și pentru folositoarele cuvinte și sfaturi părintești, îndemnătoare spre mântuire.

Totodată menționăm și faptul că în cadrul respectivei adunări, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a binecuvântat ca duhovnicii Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, să se spovedească la Arhim. PAVEL (Tabacari), duhovnicul Mănăstirii Hîncu.

Iar ieromonahul SAVA (Zgureanu), duhovnicul Mănăstirii Frumoasa a fost decorat cu dreptul de a purta crucea de aur.