Activitatea arhipăstorească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, de la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, din 23.11.2023

Joi, 23 noiembrie, 2023, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.
Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

În timpul activității arhipăstorești Înaltpreasfinția Sa l-a primit în audiență și pe prot. Liviu BARBU, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Petrești, rn. Ungheni, care a discutat cu Ierarhul diverse întrebări de ordin administrativ și duhovnicesc.

Totodată, în timpul activității arhipăstorești, Înaltpreasfinția Sa a binecuvântat doi tineri paracliseri (pălămari) ca să poarte reverendă (caftan), în timpul sfintelor slujbe.