Activitatea arhipăstorească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, de la Centrul Eparhial din mun. Ungheni, din 22.11.2023

Miercuri, 22 noiembrie, 2023, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.
Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

În timpul activității arhipăstorești Înaltpreasfinția Sa l-a primit în audiență și pe prot. Ioan CIGOREANU, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din s. Valea Trestieni, rn. Nisporeni, care dimpreună cu dna Silvia CANANĂU, Directoarea Gimnaziului din localitate, au discutat diverse întrebări. Apoi, Ierarhul a decorat-o pe dna Silvia CANANĂU cu Medalia Eparhială, „Sf. Alexandru Nevski” gr. II, în semn de apreciere pentru prodigioasa activitate de pe tărâmul învățământului.