200 cozonaci de post și 100 pâini mari „Ca la bunica”, oferite Azilul Republican de bătrâni din Chișinău

Miercuri, 17 aprilie, 2024, cu binecuvântarea și la îndemnul Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, au fost oferite 100 pâini mari „Ca la bunica” și 200 cozonaci de post, la Azilul Republican de bătrâni din Chișinău, din partea Mănăstirilor Hîncu, Frumoasa, Vărzărești și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din or. Nisporeni.
Pentru acest act generos de binefacere, pentru procurarea acestor cozonaci de post, Înaltpreasfinția Sa, a mulțumit personal maicilor starețe: Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Mănăstirii Hîncu; Egumena BENEDICTA (Mura), Stareța Mănăstirii Frumoasa; Egumena SILUANA (Iacob), Stareța Mănăstirii Vărzărești și Egumena ANIMAISIA (Cernea), Stareța Mănăstirii „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din or. Nisporeni.
Ținem să menționăm și faptul căpe lângă Azilul Republican pentru bătrâni activează biserica „Cuviosul Serafim de la Sarov”, al cărui paroh este prot. Boris CANȚER, cel care asigură și asistența religioasă bătrânilor din azilul respectiv.