100 cozonaci de post pentru Casa de milostenie „Sf. Elisaveta” din Chișinău

Sîmbătă, 13 aprilie, 2024, cu binecuvântarea și la îndemnul Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, au fost oferite 100 cozonaci de post, pentru Casa de milostenie ,,Sf. Elisaveta” din Chișinău, din partea Mănăstirilor Hîncu, Frumoasa, Vărzărești și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din or. Nisporeni.
Pentru acest act generos de binefacere, pentru procurarea acestor cozonaci de post, Înaltpreasfinția Sa, a mulțumit personal maicilor starețe: Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Mănăstirii Hîncu; Egumena BENEDICTA (Mura), Stareța Mănăstirii Frumoasa; Egumena SILUANA (Iacob), Stareța Mănăstirii Vărzărești și Egumena ANIMAISIA (Cernea), Stareța Mănăstirii „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din or. Nisporeni.
Ținem să menționăm că Dna Elena BÎTCĂ este Directorul Casei de milostenie, care dimpreună cu maică Arhilaia, dar și cu ascultătoarele Elena și Feodora și fratele Dumitru, fac mâncare și o împart oamenilor nevoiași din Chișinău.
Săptămânal hrănesc consistent 720 de persoane, adică câte 120 de oameni beneficiază gratis de hrană pregătită corespunzător și foarte gustos.

Totodată, pe această cale îndemnăm pe toți oamenii de bună credință să susțină acest proiect filantropic și cei care au posibilități și doresc să ajute la procurarea produselor alimentare, contactați persoana responsabilă pe următorul număr: 079018301