Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe”, Ciuciuleni

Istoria bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din s. Ciuciuleni, r. Hîncești

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”.

Localitatea: s. Ciuciuleni, r. Hîncești.

Anul înființării: 1905.

Preot paroh: Protoiereu Ioan PÎRĂU.

Slujiri arhierești (ultima): 29 aprilie 2011.

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe” din s. Ciuciuleni, r. Hîncești, a fost construită din donațiile creștinilor din sat. Începutul construcției bisericii a fost în anul 1905. Este construită din piatră, în forma Sfintei Cruci. Din spusele oamenilor în vârstă, aflăm că piatra a fost adusă din satul Bujor. Sfințirea și deschiderea oficială a bisericii a avut loc în anul 1914, pe atunci paroh fiind Preotul Matei ORANSCHI.

Biserica este mare și încăpătoare şi a fost construită după proiectul bisericii din satul Peresecina, r. Orhei. Ca şi majoritatea bisericilor din Republica Moldova din cauza războiului din 1914, construcția a fost grăbită.

În arhivă găsim numele următorilor preoţi parohi, anii nefiind cunoscuţi:

Preotul Petru CERNĂUȚAN;
Preotul Matei ORANSCHI;
Preotul Teodor IAZINSCHI;
Preotul Constantin;
 Preotul Ioan SIMINEL.

Din anul 1970 Preot paroh a fost Protoiereul Mina BERDIAN, care a slujit 23 de ani în acest sfânt locaș. Sfinția Sa a trecut la cele veșnice la 14 septembrie 1993.

Din anul 1985, la solicitarea și cererea Preotului paroh Mina BERDIAN, de către Înaltpreasfințitul IONATAN, Arhiepiscopul Chișinăului și al Moldovei, se transferă al doilea preot, absolvent al Seminarului Teologic din Leningrad (Sankt-Petersburg) Preotul Ioan PÎRĂU, născut la 07 februarie 1961, băștinaș din satul Drăgușenii Noi, raionul Hîncești.

În anul 1993 Părintele Ioan PÎRĂU a fost numit în funcția de paroh al bisericii. Părintele paroh a depus mult efort pentru a renova locașul sfânt.

Parohia Ciuciuleni a fost vizitată de către următorii arhierei:
Preasfințitul BARTOLOMEU, Episcopul Chișinăului și al Moldovei – 01 august 1971;

• Înaltpreasfințitul IONATAN, Arhiepiscopul Chișinăului și al Moldovei – 11 august 1974;
  • Înaltpreasfințitul SERAPION, Mitropolitul Chișinăului și al Moldovei – 07 august 1988;
  • Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove – 01 octombrie 1995;
  • Preasfințitul ANATOLIE, Episcop de Cahul și Comrat – 21 octombrie 2001;
  • Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni – 29 aprilie 2011; 15 iulie 2012; 13 iulie 2014.

La 29 aprilie 2011 Preasfințitul PETRU a oficiat Sfânta Liturghie în biserică.

La data de 13 iulie 2014 Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a vizitat parohia Ciuciuleni și a oficiat rânduiala sfințirii Centrului Social Multifuncțional.

Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe”, Ciuciuleni, desfășoară activități misionare, filantropice și culturale, oferă ajutor persoanelor vârstnice și săracilor.

Clericul bisericii: Protodiacon Ioan PÎRĂU.

Contacte:

Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”, s. Ciuciuleni, r. Hîncești.