Parohia Tuzara

Istoria bisericii „Sf. M. Mc. Dumitru” din s. Tuzara, r. Călăraşi

Biserica „Sf. M. Mc. Dumitru”.

Localitatea: s. Tuzara, r. Călăraşi.

Anul înființării: 2007.

Preot paroh: Protoiereu Ioan BEREGOI.

Slujiri arhierești (ultima): 14 septembrie 2019.

La adunarea credincioşilor din localitatea Tuzara, raionul Călărași, în anul 2007 a fost luată decizia de a zidi o biserică pe teritoriul cimitirului. Lucrările de construcție au început în 2007. Responsabil de zidirea locașului sfânt în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir, a fost numit Protoiereul Ioan BEREGOI, parohul bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Seliștea Nouă și duhovnicul protopopiatului Călărași.

În anul 2013, cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, locașul sfânt a fost sfințit de un sobor de preoți, în frunte cu protopopul bisericilor din raionul Călărași, Protoiereul Grigorie DODON. Din această perioadă, în biserică se oficiază Sfintele Liturghii.

În 2019 au fost finalizate lucrările de zidire. La data de 14 septembrie 2019 Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat rânduiala sfințirii Prestolului (Sfintei Mese) și Dumnezeiasca Liturghie în biserică. La serviciul divin au participat secretarul eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, părintele paroh, Protoiereul Ioan BEREGOI, protopopul circumscripției Călărași, Protoiereul Grigorie DODON, preoți din blagocinia Călărași, oaspeți și creștini din localitate.  În timpul vohodului mic, parohul bisericii a fost decorat de către Ierarh cu înalta distincţie bisericească  – dreptul de a sluji Sfânta Liturghie cu Ușile Împărătești deschise până la Imnul Heruvic, pentru activitatea osârdnică desfăşurată în cuprinsul parohiei.

La final, ctitorii bisericii au fost decorați cu Diplome Arhierești.

Biserica a fost zidită cu străduința părintelui paroh, Ioan BEREGOI și a oamenilor din satul Tuzara.

Contacte:

Biserica „Sf. M. Mc. Dumitru”, s. Tuzara, r. Călăraşi.