Întâlnirea ÎPS Arhiepiscop PETRU cu ÎPS Mitropolit AGAFANGHEL, la Schitul din Marinovka, reg. Odessa

Marți, 28 mai, 2024, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, s-a aflat în vizită la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din s. Marinovka, regiunea Odessa, Ucraina.

Această vizită Înaltpreasfinția Sa a înfăptuit-o la invitația de Chiriarhul locului, Înaltpreasfințitului AGAFANGHEL, Mitropolit de Odessa și Ismail.

ÎPS Arhiepiscop PETRU a fost întâmpinat de Arhimandritul MELETIE, Starețul așezământului monahal amintit.

În cadrul acestei vizite Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU, a purtat mai multe discuții duhovnicești cu Înaltpreasfințitul Mitropolit AGAFANGHEL.

De asemenea, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a purtat discuții și cu vicarii Mitropoliei de Odessa și Ismail: Înaltpreasfințitul Arhiepiscop DIODOR, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop VICTOR, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop SERGHEI, Preasfințitul Episcop ALIPIE, dar și cu unii preoți din cuprinsul Eparhiei menționate.

Amintim și faptul că Înaltpreasfințitul PETRU, în cadrul acestei vizite a fost însoțit de Arhimandritul SPIRIDON (Marin), Egumen al Sfintei Mănăstiri „Adormirea Maicii Domnului” din s. Hîrbovăț, r. Călărași și Egumena PARASCHEVA (Cazacu), Stareța Sfintei Mănăstiri „Cuvioasa Parascheva” – Hîncu, s. Bursuc, r. Nisporeni.