Mă bucur că ești în căutarea lui Iisus. Cine se ține de Biserică, acela va câștiga raiul; cine are Biserica de mamă, va avea pe Dumnezeu de Tată. Altfel, degeaba mai spunem rugăciunea „Tatăl nostru”.

Cine zice rugăciunea „Tatăl nostru” are datoria să aibă Biserica de mamă. Când zice „Tatăl nostru”, ajunge acolo unde scrie „și ne iartă nouă greșalele noastre, după cum și noi iertăm greșiților noștri”, că, dacă eu am supărat pe cineva cu ceva și nu îi cer iertare sau, dacă cineva îmi cere mie iertare pentru o greșeală și eu nu îl iert, cum să mai spun eu rugăciunea „Tatăl nostru”, că atuncea eu mint.

Acela poate spune „Tatăl nostru” cu adevărat care îi iartă pe cei care i-au făcut necazuri, greutăți, care i-au greșit cu ceva; iar care nu iartă nu știu cum va putea spune această rugăciune. Asemenea oameni se înșeală amarnic.

Preotul Nicolai Tănase