
Luni, 3 februarie, 2025, Înaltpreasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a oficiat Taina Sfintei Cununii, în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni, pentru tinerii Serghei și Cristina TULBURE, care au primit pe capetele lor, din mâinile Înaltpreasfinţiei Sale, cununiile şi binecuvântarea pentru conviețuire împreună şi buna înțelegere pe viitor.
Alături de tinerii cununați au fost prezenți ca nași, Domnii Alexandru și Elena LINIC.
Menționăm că mirele, Serghei TULBURE, de mai bine de 10 ani este ipodiacon de-al Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU și Colaborator la Centrul Eparhial din mun. Ungheni.
Prezenți la Taina Sfintei Cununii au fost nuntași din Ucraina, regiunea Cernăuți și Odessa, rude și apropiați de-a tinerilor căsătoriți.
La sfârșit, Înaltpreasfinția Sa a ținut pentru tinerii cununați un cuvânt de învățătură, despre importanța dragostei și răbdării în sânul familiei creștine, aducând argumente din viețile sfinților ce au conviețuit în căsnicie. Totodată le-a vorbit și despre îndatoririle ce le are o familie creștină față de Dumnezeu, dar și despre datoria de a naște copii și ai educa în Duhul Credinței Ortodoxe.
La final, Ierarhul a felicitat tinerii căsătoriți, pe nașii și părinții acestora, dar și pe toți nuntașii prezenți.