Agenda arhierească a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop PETRU, de la Centrul Eparhial din mun. Ungheni din 23.08.2023

Miercuri, 23 august 2023Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni și-a desfășurat activitatea arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe parcursul zilei, Ierarhul a primit în audiență preoți și mireni din cuprinsul Eparhiei cu diverse probleme şi întrebări.

Printre preoții prezenți în audiență menționăm pe Prot. Vitalie COZARI, Protopopul Bisericilor din Raionul Nisporeni, care dimpreună cu preotul Lionid ȚUGULEA, parohul bisericii „Sf. Ierh. Nicolae”, din s. Boldurești, r. Nisporeni, au discutat cu Ierarhul despre o viitoare slujire arhierească în parohia menționată.

De asmenea, în audiență a fost și preotul Ioan GAJIM, slujitor al bisericii „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Todirești, dimpreună cu Dna Maria SAVCIUC, Directoarea Gimnaziului din localitatera menționată, care au discutat mai multe aspecte ce țin de sfințirea instituție de învățămân din Todirești, r. Ungheni, care va avea loc spre sfârșitul lunii septembrie, curent.