Vizita Preasfințitului Episcop PETRU în parohia Sf.M.Mc Dimitrie din satul Dancu raionul Hîncești

După oficierea slujbei prohodului nou adormitului robului lui Dumnezeu Vladimir în parohia Sf.Pr.Ilie din satul Cioara raionul Hîncești Ierarhul sa deplasat în parohia Sf.M.Mc.Dimitrie satul Dancu raionul Hîncești.

Aici Vladica a fost întîmpinat călduros de tînărul paroh a bisericii, preotul Iosif POPOVICI împreună cu un grup de creștini din localitate.

Preasfinția Sa, după ce a luat cunoștință cu starea locașului de cult (paraclisul temporar) a avut o întrevedere cu grupul de creștinii prezenți, părintele paroh și primarul localității.În cadrul întrevederii sa ajuns la un numitor comun de-a se construi un nou locaș Sfînt din temelie.