Slujba privegherii sărbătorii Înălțarea Domnului, săvârșită în biserica din s. Colincăuți, reg. Cernăuți

În seara zilei de miercuri, 24 mai, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop  de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit slujba privegherii înspre Înălțarea Domnului în biserica din satul Colincăuți, regiunea Cernăuți (Ucraina), biserică ce își sărbătorește hramul în această sărbătoare împărătească.

Menționăm că Înaltpreasfințitul Arhiepiscop PETRU a săvârșit această slujbă a privegherii cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldovei, cu înștiințarea Înaltpreasfințitului MILETIE, Mitropolitul de Cernăuți și Bucovina și la invitația Protoiereului Ioan BIVOLARUL, parohul bisericii amintite.

Alături de Înaltpreasfinţia Sa au fost prezenți în slujire un numeros sobor de slujitori.

La final Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură, vorbind despre semnificația și importanța sărbătorii domnești, Înălțarea Domnului.