![](https://episcopia-ungheni.md/wp-content/uploads/2017/12/IMG-f4b1fd807aafae39c742f441a8fd40ba-V-165x220.jpg)
În seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017, în ajunul sărbătorii Intrării Maicii Domnului în Biserică, Chiriarhul locului, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nsporeni, a săvîrșit Slujba Privegherii, în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski”, din or. Ungheni.
Preasfinția Sa, înconjurat de soborul preoților slujitori ai Catedralei Episcopale, a oficiat Litia și Polieleul praznicului ,după care toți cei prezenți au fost unși de către Ierarh cu untdelemn sfințit.
În cadrul Privegherii, Stăpînul a rostit un cuvînt de învățătură, despre importanța participării la slujbele Privegheri, pentru cei ce vor să primească Tainele Sfintelor Împărtășanie.