Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni în vizită pastoral-misionară la cea mai veche vatră monahală din țara noastră

Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a vizitat mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din satul Vărzărești, raionul Nisporeni. Aici Stăpânul a fost întâmpinat de Stareța mănăstirii, Egumena SILUANA (Iacob), care a raportat și a prezentat Ierarhului mersul lucrărilor de reconstrucție a sfintei mănăstirii și pregătirea pentru festivitățile prilejuite de împlinirea a jubileului de 600 ani de la prima atestare documentară a acestei mănăstirii.

Tot aici Vlădica s-a închinat icoanei Maicii Domnului făcătoare de minuni din această mănăstire și sa rugat pentru sufletele adormiților: Schiegumena GHERGHIA (Plăcintă), prima stareță a cestei mănăstiri după redeschidere, și a Schiarhimandritului IOV, la mormintele acestora.

În galeria foto vom prezenta mersul lucrărilor de reconstrucție a mănăstirii.