Preasfințitul Episcop PETRU, a avut o întrevedere cu Stareța și Duhovnicul Mănăstirii Lipnița, România

Marți, 2 mai 2017, în incinta Centrului Eparhial Ungheni, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, s-a întîlnit cu stareța mănăstirii Lipnița, din România, Stavrofora ONUFRIA (Matei), și duhovnicul aceleiași mănăstiri, Protosinghel IOAN (Danci).
La întrevedere a luat parte și Protoiereul Ștefan RÎMBU, Președintele Sectorului Eparhial, Relații Culturale. În cadrul întrevederii au fost puse în discuție mai multe întrebări de ordin cultural optînduse pentru o mai bună colaborare pentru viitor. Stareța mănăstirii Lipnița, din România, Stavrofora ONUFRIA (Matei), împreună cu duhovnicul și obștea mănăstirii au luat parte de mai multe ori la festivaluri și manifestații culturale organizate de Episcopia de Ungheni și Nisporeni.
Tot astăzi Ierarhul a primit în audiență pe Protoiereul Gheorghe ROTARU, parohul bisericii „Înălțarea Domnului” din satul Cățeleni, raionul Hîncești care a discutat cu Stăpînul despre o eventual slujbă arhierească.